Balkoniada

Do zorganizowania balkoniady potrzebny jest przede wszystkim balkon. Im większy, tym lepiej. Przydałaby się także w miarę zrównoważona pogoda. Ze względu na bezpieczeństwo nie organizujemy balkoniady przy temperaturach minusowych, ostrym wietrze, śnieżycach i burzach. Nie jest to łatwe zadanie w klimacie umiarkowanym, ale można. Trzeba odpowiednio wcześniej zasadzić się na okno pogodowe, a potem to już sprawa prosta.

Rozkładamy na balkonie wszystkie miękkie koce, poduszki, zagłówki i inne pościelowe utensylia. Gdzieś w rogu balkonu dobrze jest zainstalować świecę, bo balkoniady lubią się przedłużać do późnych godzin nocnych, a nawet porannych.

Nasza balkoniada odbyła się w upalny lipcowy dzień, tuż po powrocie z Białorusi. Dlatego na balkonowym stole zagościł orzeźwiający chłodnik i wspomnienie z wojaży za wschodnią granicą – draniki (placki ziemniaczne).

Chłodnik z awokado i ogórka

SKŁADNIKI
1 awokado

2 ogórki gruntowe
sok wyciśnięty z 1 cytryny
1 ząbek czosnku
4 gałązki koperku
2 gałązki mięty
sól i czarny pieprz

PRZYGOTOWANIE
Ogór­ka obrać, prze­kro­ić wzdłuż na pół i przy po­mo­cy ły­żecz­ki wyjąć pest­ki. Pest­ki odło­żyć i wy­ko­rzy­stać w in­nych prze­pi­sach. Wszyst­kie po­zo­sta­łe skład­ni­ki poza mle­kiem ro­ślin­nym wło­żyć do na­czy­nia blen­de­ra i zblen­do­wać na gład­ki krem. Na ko­niec stop­nio­wo wle­wać mleko i roz­rze­dzić do od­po­wied­niej kon­sy­sten­cji. Do­pra­wić do smaku solą oraz pie­przem, schło­dzić i po­da­wać z kost­ka­mi ogór­ka, solą oraz pie­przem.

Źródło: Jadłonomia

Draniki

SKŁADNIKI
6 ziemniaków

mąka
2 jaja
olej do samżenia
sól i czarny pieprz

PRZYGOTOWANIE
Ziemniaki obrać ze skórki i zetrzeć na tarce. Dodać jaja i mąkę, aby osiągnąć dość gęstą konsystencję. Doprawić solą i pieprzem. Smażyć na oleju. Podawać z kwaśną śmietaną i koperkiem.
Fot. Janaszek. Lipiec 2016.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s